Správna hracia plocha

Správna hracia plocha

Hracia plocha biliardového stola je najviac namáhaná časť stola, preto je dôležité, aby bola vyrobená z tvrdého odolného materiálu, no jej kvalita zásadne určuje aj presnosť hry, takže záleží  aký typ zvolíme.

 

Biliardové stoly z kamenných dosiek

Až do začiatku 19. storočia sa hracia plocha biliardových stolov vyrábala prevažne z dreva (s výnimkou mramoru), ktoré sa rôznymi praktikami snažili ochrániť pred deformáciami, no stále to nebolo dokonalé riešenie ani z hľadiska tvrdosti ani zachovania tvaru. Výrobcovia biliardových stolov sa preto časom snažili nájsť lepšie materiály pre túto úlohu.

Nakoniec začiatkom 19. storočia padla voľba na priaznivé vlastnosti bridlice, jej využitie sa rýchlo rozšírilo a v krátkom čase dobyla biliardový šport.

 

Bridlica


Povrchová tažba bridlíc

Bridlica, ktorej existuje veľa variácií (napr. grafitová bridlica, vápenná bridlica, ílovitá bridlica, sľudová bridlica atď.) je prírodný materiál, vlastne sedimentárna hornina, ktorá sa ťaží na mnohých miestach po celom svete na rôzne účely. Bridlicu s dostatočne jemnou štruktúrou a zložením, ktorá by vyhovovala potrebám biliardu, však na mnohých miestach nenájdeme.

Najznámejšie tradičné ložiská sa nachádzajú v Taliansku, no v súčasnosti sa kvalitná biliardová bridlica vo veľkom ťaží aj v Brazílii. V menšej miere ťažba prebieha aj v Spojených štátoch, v Španielsku a v poslednom čase je to aj Čína, ktorá vyváža bridlicové dosky.

 

Bridlicový blok pred spracovaním

 

Na Slovensku sú dostupné hlavne talianske a čínske bridlice, z ktorých prvá je o niečo drahšia, no jej materiál je celkovo rovnomernejší a má čistejšie zloženie a aj jej povrch je lepšie a precíznejšie opracovaný ako pri čínskej verzii.

 

Výroba biliardovej dosky si vyžaduje špeciálnu technológiu. Obrovské bridlicové bloky, ktoré boli vyťažené, sú narezané na pláty a následne leštené naplocho pomocou veľkých strojov. Existujú kamenné platne určené na hobby účely ako aj na profesionálne použitie.

 

Jednodielna bridlica:

Menšie, 6', 7' alebo 8' bridlice, primárne určené pre hobby biliardové stoly, sa predávajú v jednom kuse. Hrúbka takýchto kusov je zvyčajne 18-20 mm.

Výhodou jednodielnych kamenných dosiek je, že pri montáži a premiestňovaní stola nepotrebujete odbornú pomoc, pretože kamennú dosku možno spolu s plátnom, ktoré je na nej zvyčajne nalepené, ľahko odstrániť bez rizika poškodenia. Kvalitná bridlica je dostatočne pevná na to, aby sa pri opatrnom premiestňovaní nelámala vlastnou váhou. Táto funkcia sa môže hodiť pri znovu zariaďovaní miestnosti alebo pri sťahovaní.

Pri „krčmových“ biliardových stoloch na mince je jednodielna kamenná doska nevyhnutná, pretože vnútro stola musí byť častejšie sprístupnené na odstránenie nečistôt, ktoré sa dostali do stola.

 


Jednodielna bridlica pre hobby biliardové stoly

 

Biliardová bridlica predávaná v jednom kuse má zároveň určité nevýhody.

 

Dosku, ktorá je ponechaná v jednom kuse, nie je možné pri výrobe dokonale obrúsiť brúsnymi strojmi pre jej veľké rozmery, a to má za následok menej presnú hraciu plochu, ktorá neznesie vysoké nároky kladené na profesionálne súťažné stoly (Tento problém sa zvyšuje pri priamom pomer k veľkosti biliardového stola). Ďalšou nevýhodou je, že veľká plocha môže pri nesprávnom dlhodobom skladovaní utrpieť trvalú deformáciu.

 

Keďže takéto kamenné dosky je možné presúvať len v jednom kuse, prevádzka si vyžaduje niekoľko ľudí kvôli ich značnej hmotnosti (150-200 kg) a veľkým rozmerom. Bezpečné premiestnenie 8' bridlicového kameňa si vyžaduje najmenej 4 ľudí.

Jednodielne bridlice sú zároveň lacnejšie; kvalitná talianska kamenná bridlica na dobre postavenom biliardovom stole zaručuje presnosť aj pre najnáročnejších hobby hráčov. Pre už spomínané pozitíva sú ideálne pre domáce alebo krčmové použitie na biliardových stoloch o veľkosti 6'-7'-8'.

 

3 dielna bridlica:

Pre presnejšiu opracovateľnosť a oveľa vyššiu presnosť sú poolové biliardové kamene určené na profesionálne použitie vyrábané v 3 kusoch. Tieto bridlice majú hrúbku cca. 25 mm a vyrábajú sa hlavne pre 8' alebo 9' biliardové stoly. 3-dielna doska sa používa aj pri biliardových súťažiach a majstrovských turnajoch.

 

Výhodou 3-dielnej bridlice je, že výrobcovia dokážu menšie samostatné plochy zbrúsiť do roviny presnejšie ako kamenné platne vyrobené v jednom kuse. Navyše, keďže sa bridlica skladá z viacerých kusov, problémom nie je ani veľká hmotnosť, keďže jednotlivé kusy je možné posúvať samostatne.

Štandardná hrúbka 1" (2,54 cm) je priaznivejšia ako jednodielna kamenná doska, pretože doska je menej pružná, robustnejšia, ťažšie sa ohýba pod váhou a svojou hmotnosťou navyše prispieva k zvýšenej stabilite stola.

 

Na druhej strane nevýhodou 3 dielnej kamennej dosky je okrem vyššej ceny aj to, že montáž a nastavenie biliardového stola priamo na mieste si vyžaduje odborníka, preto pri kúpe biliardového stola, musíme do kúpnej ceny započítať dodatočné náklady minimálne vo výške 120-170 eur.

 


3 dielna bridlica

 

Nastavenie stola nie je jednoduché, pretože každá jeho časť musí byť v rovine samostatne tak, aby bol celý stôl v dokonalej rovine. Na toto presné vyváženie sa zvyčajne používajú malé drevené kliny alebo tenké dosky z dreva alebo iného materiálu.

 

Potom sa spoje medzi platňami utesnia špeciálnym materiálom a povrch spojov sa vybrúsi na jemno.

Nakoniec sa na hotovú plochu položí aj biliardové plátno, ktoré býva pripevnený na drevený rám pod kamennú dosku alebo menej často ku kamennej doske prilepené. Takto zostavený biliardový stôl už nie je možné posúvať, pretože dokonale zladené prvky kamennej dosky by sa navzájom mohli pohnúť, vznikli by medzi nimi medzery a výškové rozdiely, čo by úplne zničilo hraciu plochu.

 

Biliardový stôl s 3-dielnym bridlicovým kameňom je potrebné pred premiestnením rozobrať a plátno demontovať. Žiaľ, odstránené plátno už nie je možné znova použiť.

 

Snookerová kamenná doska:

Snookerové stoly majú veľmi úctyhodné rozmery, takže aj bridlice vyrábané pre ne sú väčšie. Navyše, tieto stoly majú zvyčajne bridlice s hrúbkou 38-45 mm, ktoré sú veľmi ťažké, a preto sa hracia plocha neskladá z 3, ale až z 5 kusov.

 

Mramor


Mramor na biliard nie je ideálny

 

Za starých čias, keď sa na výrobu hracej plochy biliardového stola používalo hlavne drevo, bol jedinou použiteľnou alternatívou mramor, pretože má veľmi tvrdý povrch a ľahko sa s ním pracuje. Použitie bridlice však zatlačilo do pozadia aj mramor.

 

Dnes už nikto z výrobcov tento materiál nepoužíva, okrem malých, neštandardných priemyselníkov a výrobcov, no aj to sa v dnešnej dobe považuje za veľmi vzácne.

 

Niekedy však výrobcovia a obchodníci označujú bridlicový kameň ako mramor, (napr. môžeme nájsť na trhu názvy mramorová bridlica, billiard marble, pool table marble atď.) , ale väčšinou je to bridlicový kameň.

 

Mramor s iným zložením a štruktúrou ako bridlica je veľmi krehký materiál. Tenká, ťažká mramorová doska sa môže pod vlastnou váhou zlomiť. Na dosiahnutie rovnakej odolnosti ako bridlica musí mať mramor oveľa väčšiu hrúbku, čo však vedie k jeho obrovskej hmotnosti.

 

Takže mylná je predstava, že biliardové stoly s mramorovou doskou sú lepšie!

 

 

Biliardové stoly s drevenou hracou plochou

Po dlhú dobu bol biliard dostupný len pre väčšinu ľudí na verejných miestach a len veľmi málo ľudí si mohlo dovoliť mať vlastný biliardový stôl.

 

Keďže je však po ňom v dnešnej dobe veľký dopyt, vyrábajú sa aj biliardové stoly s dostupnejšou cenou, špeciálne určené na domáce (alebo šetrné) použitie. Keďže biliardová bridlica je veľmi drahá, úsporným riešením je použiť namiesto nej iný, lacnejší materiál.

 

Treba si uvedomiť, že biliardové stoly vyrobené s takouto hracou plochou sa zvyknú nazývať „drevené“ stoly, no oproti názvu nejde o použitie masívneho dreva, ale nejakého moderného materiálu na báze dreva.

 

 

MDF

 

MDF je typ drevovláknitej dosky, ktorá sa vyrába hlavne z rôznych odpadov z drevospracujúceho priemyslu. Hotový výrobok sa vyrába pridaním umelej živice a lisovaním suroviny, ktorá bola nastrúhaná a rozbitá na vlákna.

 

MDF je materiál s tvarovo stálym, nedeformujúcim sa tvrdým povrchom, no ak nie je zabezpečený dodatočnou ochranou, napríklad laminovanou vrstvou, jeho povrch v dôsledku priameho kontaktu s tekutinami napučí a stane sa nevzhľadným a tým znemožňuje hru.

 

MDF doska s prírodným povrchom

 

Z tohto materiálu je z veľkej časti vyrobená hracia plocha veľmi lacných biliardových stolov hlavne z ďalekého východu. Ak si vyberiete tento typ, dbajte na to, aby bola pod plátnom MDF doska s dodatočným povrchom, pretože ju zničí vlhkosť a náhodne rozliata tekutina. Tento faktor je obzvlášť dôležitý v prípade dostupných lacných biliardových stolov s hracou plochou z MDF, ktoré sú určené na použitie v pohostinstvách.

 

Za pozornosť stojí aj fakt, že ak doska nie je podopretá dosť husto a pevne, tak sa pod vlastnou váhou prehne, keďže je oveľa menej tuhá ako napr. bridlica.

 

Keďže je MDF oveľa ľahšia ako bridlica, jej váha neposkytuje stolu dostatočnú stabilitu, takže pri hre je možné takéto ľahké 80-90 kg biliardové stoly posunúť alebo pootočiť. Zohľadnite preto pri kúpe aj hmotnosť stola a prednostne vyberajte stôl s hmotnosťou nad 100 kg.

 

Zvyčajne sa hobby biliardové stoly veľkosti 6' alebo 7', primárne určené na domáce použitie, vyrábajú s hracou plochou z MDF.

 

 

Drevotrieska

 
Laminovaná drevotrieska

 

Drevotrieska sa vyrába tak isto z drevného odpadu, drevených hoblín alebo pilín lisovaním a pridávaním spojiva (syntetickej živice).

 

Jej vlastnosti sú zhruba rovnaké ako MDF, až na to, že materiál na rozdiel od neho nie je homogénny, ale má vrstvenú štruktúru, čo však z hľadiska hracej plochy nemá význam. Drevotrieska sa poškodzuje aj v prípade, že sa na jej povrch vyleje tekutina, preto je dôležité, aby bola opatrená vodeodolnou laminovanou vrstvou, ktorá nielen chráni pred vlhkosťou, ale zvyšuje aj tvrdosť a odolnosť dosky.

 

Keďže drevotrieska nie je odolný materiál, je veľmi dôležitá hustá a pevná podpora, aby bol povrch rovný. Hracia plocha biliardových stolov kategórie hobby 6'-7' je zvyčajne vyrobená z tohto materiálu.

 

 

Cementotriesková doska

Cementotriesková doska sa vyrába z drevných surovín s prídavkom cementu a chemikálií na stavebné účely, ale občas sa používa aj na biliardové stoly. Hotový výrobok sa vyrába lisovaním a následne sa povrch leští (na trhu je však aj neleštená verzia, ktorá však nie je vhodná na biliard).

 


Cementotriesková doska

 

Na rozdiel od spomínaných materiálov na báze dreva ide o úplne vodeodolný materiál a rozliata tekutina ho nepoškodí. Jeho povrch je tvrdý a odolný, farba svetlo šedá, takže vyzerá podobne ako bridlica. Nebezpečenstvo je v tom, že to môže ľahko zavádzať laikov. Jej hmotnosť je však výrazne nižšia ako u bridlice, rovnako ako jej tuhosť. Po poklepaní na povrch vydáva hlasnejší zvuk, v porovnaní s bridlicou, ktorá je oveľa tichšia, takže toto je najjednoduchší spôsob, ako ich rozlíšiť.

 

Čo by sme si mali vybrať?

Teraz, keď sme sa oboznámili s možnosťami, je pre nás jednoduchšie rozhodnúť sa, ktorá hracia plocha je pre nás tá pravá.

 

Ak sa snažíme hrať na profesionálnej úrovni a našim potrebám vyhovuje len absolútne precízna hra, potom by sme si určite mali zvoliť viacdielnu bridlicovú hraciu plochu pre jej vysokú presnosť.

 

Pre hobby hráčov, ktorí chcú kvalitný biliardový stôl, je výbornou voľbou aj jednodielna bridlica, najlepšie z Talianska. Z hľadiska presnosti (maximálne do veľkosti stola 8') je vhodná a nevyžaduje nákladné montážne a nastavovacie práce.

 

Na premiestňovanie stola nepotrebujete ani odborníka, keďže kamenná doska sa dá odstrániť spolu s biliardovým plátnom, ktoré býva na nej nalepené. Počítajte však s tým, že veľkú, 100-200 kilogramovú kamennú dosku je možné umiestniť na ťažko dostupné miesta, napr. nie je ľahké ju „preniesť“ do podkrovnej izby, po točitom schodisku alebo do miestnosti prístupnej iba úzkymi zákrutami.

 

Jednodielna bridlica je vhodná aj na biliardové stoly s mincovníkmi používané v krčmách.

Biliardové stoly s drevotrieskou alebo MDF sú ideálne pre domáce a hobby účely do veľkosti 6'-7'. Keďže takéto dosky nie sú tak tuhé ako bridlica, potrebujú veľmi hustú, presnú a pevnú nosnú konštrukciu, preto sa pri kúpe určite oplatí „nakuknúť“ pod biliardový stôl, pretože vnútorná konštrukcia prezrádza veľa o presnosti a odolnosti biliardového stola. (10-12 cm MDF lišty s hranami nepridávajú biliardovému stolu veľmi veľkú stabilitu.)

 

Napriek tomu tieto materiály dobre fungujú aj na biliardovom stole s pevnou a presnou konštrukciou pre hobby účely a domáce použitie, a pri správnom používaní môžu veľmi dlho poslúžiť.

 

Biliardové stoly s hracou plochou z cementotrieskovej dosky nájdete väčšinou pri kúpe použitého stola. V takýchto prípadoch je bežné, že samotný predajca nevie, že ponúkaný stôl aj napriek svojmu vzhľadu nemá kamennú dosku. Je dôležité vedieť, že biliardový kameň je veľmi ťažký, minimálne 100 kg (6' biliardový stôl), takže menšia hmotnosť môže byť veľavravným náznakom.