Materiál biliardových stolov

Materiál biliardových stolov

 

Biliardové stoly sa vyrábajú už po stáročia, no v minulosti sa ako základný výrobný materiál používalo iba masívne drevo. Dnes sa situácia zmenila, keďže máme k dispozícii viacero druhov moderných materiálov na báze dreva, ktoré majú rôzne vlastnosti. Hoci každý z použitých materiálov je vhodný na danú úlohu, sú medzi nimi veľké rozdiely z hľadiska odolnosti, životnosti a náročnosti.

Najčastejšie používané suroviny na stavbu biliardových stolov:

 - Drevotrieska

Drevotrieska sa vyrába z rôznych drevených hoblín, drevených zvyškov, recyklovaného dreva a pilín pridaním spojiva (syntetickej živice) a pôsobením tlaku a tepla. Existuje vo viacerých hrúbkach, no najčastejšie sa používa 18 mm.

Na surovú drevotrieskovú dosku sa nalisujú tenké vrstvy rôznych farieb a vzorov, čím vznikne laminovaná drevotrieska, známa aj ako nábytkárska doska, ktorá je dostupná v širokej škále farieb a dobre imituje aj skutočné drevené povrchy.

Výhodou nábytkárskej dosky je, že laminovaný povrch je veľmi tvrdý, odolný, má dobrú odolnosť proti opotrebeniu a je aj lacný, ekonomický a ekologický, keďže namiesto masívneho dreva využíva menej hodnotné materiály. Deformácia, zakrivenie, ku ktorému dochádza v dôsledku zmien vlhkosti v masívnom dreve, sa nevyskytuje, pretože materiál nemá vláknitú štruktúru a nie je v ňom žiadne napätie, ktoré by mohlo spôsobiť zmenu tvaru.

 


Biliardový stôl s kamennou hracou plochou z drevotriesky

Hrany nábytkovej dosky sú pokryté nábytkovými hranami s termoplastickým lepidlom, ktorým je napr. možno pripevniť k povrchu žehlením. Odolnejším a estetickejším riešením je použitie ABS hrán, pri ktorom sa na rezné hrany špeciálnym zariadením nalepí 2-3 mm hrubá vrstva z vysoko odolného plastu.

Samozrejme, použitie drevotriesky má aj svoje nevýhody. Jej pevnosť a odolnosť sa ani zďaleka nepribližuje masívu alebo preglejke. Drevotrieska s prírodným povrchom je citlivá na kvapaliny a vysokú vlhkosť. Pri kontakte s vodou napučí a jeho pevnosť prudko klesá. Našťastie je laminovaná drevotrieska dobre chránená pred vlhkosťou vďaka vodeodolnému povrchu.

Použitím rôznych prostriedkov na ošetrovanie nábytku zostane laminátový povrch atraktívny po veľmi dlhú dobu. Životnosť nábytku vyrobeného z vysokokvalitnej dýhy je spravidla 15-25 rokov pri správnej starostlivosti a suchom prostredí v interiéri.

Biliardové stoly reprezentujúce relatívne lacnejšiu kategóriu, tzv. boxové stoly, vrátane „lacnejších“ stolov s mincovníkom v krčmách, kde sú okraje väčšinou uzavreté profilmi z kovu alebo hliníka. 

- MDF


Lacný ázijský typ vyrobený z MDF

Pod názvom MDF (Medium-density Fibreboard) sa skrýva drevovláknitá doska strednej hustoty, ktorá sa vyrába najmä z odpadu z drevospracujúceho priemyslu, drevovláknitého dreva, menej hodnotných mäkkých a listnatých drevín a lesnej štiepky. Hotový výrobok sa vyrába pridaním umelej živice a lisovaním surovín, ktoré boli nasekané a rozdelené na vlákna.

MDF sa vyrába vo viacerých hrúbkach, tie, ktoré sa používajú na biliardové stoly, majú väčšinou hrúbku 1-2 cm.

Na rozdiel od drevotrieskovej dosky je MDF úplne homogénny materiál (stred drevotriesky tvoria triesky redšieho zloženia a hrubšie triesky). Vďaka tomu, podobne ako pri masívnom dreve, môže byť jeho povrch opatrený ozdobnými vrúbkami, jeho hrany môžu byť zaoblené, preto je možné napodobniť vzhľad estetických, drahších, vyrezávaných biliardových stolov. Jeho povrch môže byť natretý, laminovaný alebo dyhovaný vhodnou technikou.

 
Vyrezávané stoly s efektom dreva je tiež možné vyrobiť s MDF krycími lištami

 

MDF dosku s neupraveným povrchom je potrebné chrániť pred vlhkosťou, pretože v kontakte s vodou silne napučí a povrch sa stáva hrboľatým. Okrem toho sa na rozdiel od masívneho dreva nekriví, podobne ako drevotrieska.

MDF sa používa na výrobu niekoľkých kategórií biliardových stolov. Na jednej strane je to materiál veľmi lacných biliardových stolov hlavne z Ďalekého východu (u ktorých sú nohy, hracia plocha tiež z MDF, ako aj vnútorná nosná výstuž 10-15 cm široké MDF lamely) na druhej strane aj s prepracovaným vyrezávaným dizajnom sa používajú aj na výrobu biliardových stolov.

MDF nájdeme aj v niektorých biliardových stoloch od známych výrobcov (napr. rám alebo bočný kryt), samozrejme s dostatočnou povrchovou ochranou a nie ako nosný prvok.

- Preglejka


Preglejka je rovnako ako masívne drevo pevným stavebným materiálom pre stabilné a odolné biliardové stoly

 

Preglejka sa vyrába z tenkých drevených plátkov, t.j. dýh, lepením. Laminát je možné vyrobiť napr. s použitím topoľových, brezových, bukových, borovicových a tropických drevín, preto má odlišné vlastnosti.

Preglejka z tvrdého dreva je veľmi odolná a neuveriteľne pevná, keďže jednotlivé vrstvy sú pred lepením k sebe otočené tak, aby smer drevených vlákien bol na seba kolmý. Hotový výrobok tak bude v niektorých ohľadoch pevnejší ako pôvodný masív. Ďalšou výhodou je, že v materiáli nedochádza k pnutiu, ktoré by spôsobilo ohýbanie alebo skrútenie materiálu v dôsledku zmien vlhkosti.

Kvalitná preglejka je pomerne drahá, ale pre jej výhodné mechanické vlastnosti a tvarovú stálosť je preferovaná ako nosný prvok. Laminovaná alebo dyhovaná doska tohto typu je tiež perfektnou voľbou ako vonkajší obklad na výrobu kvalitnejších biliardových stolov vystavených väčšiemu namáhaniu, napr. nadčasové krčmové biliardové stoly, Brunswick Contender stoly, niektoré biliardové stoly Olhausen.

Masívne drevo

Masívne drevo je najcennejšou surovinou na výrobu biliardových stolov. Ako pri všetkom drevenom nábytku, ktorý možno považovať za nadčasový, aj na naozaj kvalitné biliardové stoly sa používajú tvrdé drevá ako dub, jaseň, javor, čerešňa, orech a niektoré tropické dreviny.

 
Ozdobne vyrezávaný biliardový stôl Brunswick

Masívne drevo je veľmi pevný, náročný, krásny, na dotyk príjemný, prírodný a tradičný základný materiál, no jeho použitie má aj svoje nevýhody. Drevo sa môže v dôsledku zmien vlhkosti vzduchu krútiť, ohýbať, krútiť alebo praskať, pretože môže absorbovať a uvoľňovať vlhkosť zo vzduchu, ktorá je zodpovedná za zmeny tvaru a veľkosti. Preto pri umiestňovaní biliardového stola musíte venovať pozornosť miestnosti, v ktorej je stôl umiestnený. (Nie je vhodné umiestniť ho napríklad v bezprostrednej blízkosti krbu, alebo v zime vo vlhkejšej, vlhkejšej, prípadne nevykúrenej miestnosti.) Samozrejme, výrobcovia sa snažia tento problém čo najviac eliminovať. Aby sa znížilo skrútenie, okrem vysušenia dreva do určitého stupňa (na vlhkosť 6-10%) pred použitím sa jednotlivé prvky zlepia z niekoľkých kusov, zvyčajne 4-5 cm, čím sa zníži napätie spôsobené zmenami obsahu vlhkosti materiálu, ktoré by mohli spôsobiť deformáciu. K ochrane dreva pred uvoľňovaním a nasávaním vlhkosti do určitej miery pomáha aj vhodná povrchová úprava. Existujú aj príklady vonkajšieho krytu z masívneho dreva, ktorý je nalepený na preglejku, ktorá sa nekrúti.

Väčší svetový výrobcovia (napr. Brunswick, Olhausen) ponúkajú na svoje biliardové stoly z masívneho dreva dlhodobú záruku, keďže sú vyrobené zo správne vopred upraveného dreva, takže sa pri dodržaní pokynov výrobcu nemusíme príliš obávať problémov s pokrivením.

Lakované, leštené alebo voskované drevo vytvára teplú, príjemnú na dotyk, špeciálnu atmosféru pre biliard. Tí, ktorí si môžu dovoliť kúpiť biliardový stôl z masívu, môžu byť hrdými majiteľmi kusu nábytku, ktorého životnosť sa dá merať v generáciách.


Biliardový stôl z masívneho dreva predstavujúci modernejší štýl (Brunswick)

Z dôvodu vysokej ceny a ochrany životného prostredia je však dnes nábytku menej, a tak sa menej biliardových stolov vyrába z masívneho dreva. Výrobcovia sa snažia napodobniť povrch masívneho dreva použitím iných modernejších materiálov na báze dreva. Jedným z najnáročnejších spôsobov, ako to urobiť, je použitie ušľachtilej dýhy. V tomto prípade sa na menej hodnotný povrch nalepí tenká vrstva dyhy z cenných drevín (napr. mahagón, čerešňa, orech) s hrúbkou do niekoľkých desatín milimetra, čím sa vytvorí efekt, akoby celý kus nábytku bol vyrobený z daného dreveného materiálu.