Výber biliardového tága

Výber biliardového tága

 

Ak si chceme kúpiť biliardové tágo, stretnete sa s neuveriteľne veľkým výberom. Profesionálny hráči evidentne presne vedia, ktoré tágo je pre nich to pravé pre danú hru, no začiatočníci môžu byť v tomto smere zmätení. Pred výberom vlastných tág nezaškodí vyzbrojiť sa nejakými znalosťami, inak by sme mohli urobiť nesprávne rozhodnutie a nakoniec si zahrať biliard so snookerovými tágami alebo naopak.

Biliardové tága možno v zásade rozdeliť do 3 skupín podľa typu hry, na ktorú sa používajú:

  • biliardové (pool) tága
  • karambolové tága
  • snookrové tága

Keďže tieto hry používajú gule rôznych veľkostí a hmotností, na rôznych veľkých stoloch, tága musia spĺňať rôzne požiadavky z hľadiska prenášanej sily a presnosti.

 

 
Jednodielne biliardové tágo

 

Biliardové tága (Pool)

Štandardné biliardové pool tágo je dlhé približne 148 cm (58”) a váži 0,5 – 0,6 kg. Priemer špičky je 12-13 mm (existujú 120-125 cm alebo aj kratšie tága vyrobené špeciálne pre hobby účely, ktoré sa nepovažujú za štandardné).

Materiál tága je zvyčajne javor alebo jaseň, ale dnes sú k dispozícii aj tága zo sklenených vlákien alebo hliníka.

Najjednoduchšia verzia je jednodielne tágo, ktoré sa nedá rozobrať. Zvyčajne sú určené na hobby účely, domáce použitie alebo do zábavných podnikov. Samozrejme, aj v tomto type nájdeme kvalitnejšie verzie.

Jednodielne tágo sa ľahšie deformuje, pretože jeho ideálne skladovanie je náročnejšie ako v prípade jeho rozložených náprotivkov. Skladujte ho najlepšie nastojato, vo zvislej polohe, vo vhodnom stojane, kde sa neopiera, inak sa môže v krátkom čase ohnúť.

Kvalitnejšia verzia je dvojdielna, v strede má skrutkový spoj a možno ich rozobrať. Veľkou výhodou je, že sa dá oveľa jednoduchšie skladovať a je odolnejší voči deformáciám. Najlepšie je uložiť takéto tága vodorovne v pevnom tvrdom puzdre.

 

Dvojdielne pool tágo

Dvojdielne tága sú zvyčajne vyrobené z kvalitnejších materiálov a majú krajšiu povrchovú úpravu. Najdrahšie typy sú tiež zdobené vykladanými intarziami a cenovo môžu byť skutočne veľmi drahé (to platí aj pre snookrové a karambolové tága). Na výrobu rukoväte (zadnej časti) sa bežne používajú rôzne druhy tropických drevín.

 

Karambolové tága

Karambolové tága sú o niečo kratšie a ľahšie ako pool biliardové, ale ich rúčky sú hrubšie a robustnejšie. Môžu byť vyrobené z niekoľkých druhov dreva. Dĺžka: 137-142 cm, hmotnosť cca. 0,5 kg, koža má priemer 11-12 mm.

V prípade dvojdielnych karambolových tág je najlepšie, ak sa dva kusy dajú zoskrutkovať priamo, drevo do dreva (bežné je aj to, že vo vnútri rukoväte je kovová skrutka, ale druhá časť má závit vyrezaný do samotné drevo), pretože takto sú údery „mäkšie“ a guľa sa s nimi lepšie ovláda.

Pre karambol sú dostupné aj lacnejšie jednodielne verzie pre hobby hráčov, no pre „profesionálnejšiu“ hru sú určené dvojdielne tága vyrobené z kvalitnejších materiálov.

 

Snookrové tága

Tága vyrobené pre snooker sú väčšinou vyrobené z jaseňového dreva a sú zvyčajne dlhé 140-148 cm, ale môžu mať rukoväť vybavenú skrutkovacím predlžovákom (extender) asi 15 cm dlhým

(existujú aj "teleskopické" predlžováky, u ktorých je možné dĺžku meniť).

Rozobraté snookrové tágo

Kožená špička na konci tága má priemer iba 8,5-11 mm, takže snookerové gule, ktoré sú menšie ako poolové alebo karambolové, možno s nimi ovládať s väčšou presnosťou.

Snookrové tága sa zvyčajne nespájajú v strede dvoch kusov, ale spojenie sa nachádza ďalej od špičky, v 2/3 alebo 3/4 dĺžky tága.

Má to veľmi praktický dôvod. Pri mierení sa snookroví hráči často nakláňajú nad tágo natoľko, že im udiera do brady. Spojovací bod tág osadených v strede dopadá na túto oblasť a je nepríjemný na dotyk kvôli pohybu tága. Pri tágoch s 3/4 lícovaním tento problém nehrozí, keďže povrchovo upravené hladké brúsené drevo pôsobí príjemne.

Existujú aj snookrové tága, kde sa dá dlhšia, "špicová" časť tiež rozobrať na dve časti.

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou snookrových tág je, že koniec rukoväte je na jednej strane plochý, takže tágo môže byť umiestnené takmer na povrchu stola, takže sa dá dosiahnuť aj strana steny gule prilepenej k mantinelu, ak tágo je umiestnené pod mantinelom, a tiež poskytuje hráčom lepšiu priľnavosť.

Špeciálne tága

Existujú aj tága, ktoré sú určené na vykonávanie špeciálnych pohybov.

Takzvaný "break" tága sa používajú v biliarde. Používajú sa na úvodné rozrážanie, kde cieľom nie je nevyhnutne presnosť, ale vykonanie silného počiatočného úderu. Kožená špička je o niečo tenšia, tvrdšia, menej zakrivená a menej krehká ako na bežnom tágu.

"Jump tágo" je ľahšie a kratšie ako jeho tradičné náprotivky a je vybavené tvrdšou, plochšou špičkou pre jednoduchšie vykonávanie bežného skákania. Existujú aj normálne tága, kde sa dá rúčka rozdeliť na 2 časti a koniec sa dá odobrať, takže tágo bude kratšie a ľahšie, čo je ideálnejšie na skákanie gulí.

Tí, ktorí hrajú takzvaný „umelecký” biliard, môžu použiť až 10-20 tág, ktoré sú určené na trikové údery. Existujú aj špeciálne tága, ktoré sa dajú rozdeliť na niekoľko častí a na časti sa dajú pripevniť rôzne závažia.

 


Profesionálne tágo „Sneaky Pete“ maskované ako tágo pre hobby hru

 

Zaujímavosťou je, že existujú aj špičkové, dvojdielne, takzvané „Sneaky Pete“ tága, kde 2 dieliky do seba zapadajú takmer neviditeľne a celé to pripomína jednoduché hobby tágo, čím môžme oklamať súpera, ktorí nepredpokladajú, že majiteľ tága má seriózne znalosti biliardu, čo môže byť prospešné pri hrách o peniaze.

 

Materiál tága

Čo sa týka materiálu tága, musíme si v zásade vybrať z dvoch skupín:

- vyrobené z dreva

- kompozitné (surovinou vo vnútri je zvyčajne aj v tomto prípade drevo, na ktoré sú napr. z vonkajšej strany nanesené sklolaminátové, či iné vrstvy)

Použitie dreva ako suroviny je tradičné a má dlhú históriu, prevažná väčšina ľudí volí túto skupinu, pretože drevo je atraktívne a príjemné na dotyk, no má veľkú nevýhodu, že sa ľahko ohýba a deformuje v dôsledku nevhodného skladovania, a preto si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Tágo musí byť podľa možnosti chránené pred extrémnymi výkyvmi vlhkosti, ako všetky drevené materiály, ktorých tvar je dôležitý. V prípade drevených tág sa dajú celkom dobre opraviť škrabance a povrchové poškodenia, kým napr. povrchové poškodenie sklenených vlákien je ťažko opraviteľné.

Sklolaminátové, hliníkové či iné tága sú menej bežné a nemajú dlhú tradíciu používania, no ich veľkou výhodou je, že sa nekrivia a nie sú citlivé na kolísanie vlhkosti. Keďže sú tieto tága tuhšie ako drevené, sú ideálne na rozrážanie alebo skákanie. V iných športoch, ako napr. v golfe či krikete sú moderné materiály rozšírenejšie ako v biliarde, pretože tam môžu byť vďaka zvýšenej záťaži efektívnejšie výhodné mechanické vlastnosti týchto materiálov. V prípade biliardu však nevzniká výrazné zaťaženia, ktoré by týmto novým materiálom dávali absolútnu výhodu.

Cena biliardových tág sa môže pohybovať od niekoľkých eur až po niekoľko tisíc eur. Je jasné, že kúsok v hodnote 15 eur neponúka taký herný zážitok a odolnosť ako 150-200 eurový kus, no extrémny cenový rozdiel sa dá z veľkej časti vysvetliť zdobením tága (intarzie, kostené vložky, použitie drahokamov, tropických drevín atď.) a odborným spracovaním.

Existujú aj extrémne drahé tága, ktoré nie sú určené na hranie, ale primárne pre zberateľov a sú zdobené veľmi drahými materiálmi.

 

Špička tága

Z toho, čo sme si doteraz prečítali, vyplýva, že konce tág používaných pre rôzne typy hier nemajú rovnaký priemer.

(pool: 12-13 mm; karambol: 11-12 mm; snooker: 8,5-11 mm.)

 


Špička na biliardové tágo s medeným závitom a medená kostica

Vo všeobecnosti sa dajú použiť špičky s menším priemerom na presnejšie údery, ale pre silnejší úder (rozrážanie alebo skákanie) je ideálna širšia špička.

Dôležitý je však nielen priemer, ale aj hrúbka, tvrdosť a tvar špičky. Napríklad špičky špeciálnych tág, ktoré sa používajú na rozrážanie alebo skákanie, sú tenšie a tvrdšie, aby sa silný úder lepšie preniesol na guľu.

Pri hrách, kde je dôležité roztáčanie gule (napr. pri oblúkových úderoch), to pôjde lepšie so špičkou tága s viac zakriveným povrchom.

Používaním špička postupne stráca svoj tvar a tvrdne, jeho povrch sa stáva viac "šmykľavým", čo sťažuje presné zásahy.

Riešením tohto problému je použitie biliardovej kriedy. S jeho pomocou sa tágo lepšie prilepí na guľu, je menšie riziko jej skĺznutia, údery budú presnejšie a kontrolovateľnejšie, preto je vhodné kriedu používať často, aj pred každým úderom.

Tvrdosť koženej špičky sa pohybuje od mäkkej po extra tvrdú.

Vo všeobecnosti mäkšie špičky poskytujú väčšiu kontrolu nad gulou, ale sú ideálne pre menej silné údery.

Tvrdšie špičky sú lepšie na silné údery, ale na úkor presnosti.

Výhodou mäkších špičiek je, že lepšie držia kriedu, takže majú lepšiu priľnavosť, nevýhodou však je, že sa rýchlejšie opotrebúvajú (strata tvaru, tvrdnutie), takže sa musia častejšie upravovať alebo vymieňať.

Tvrdšia koža je odolnejšia, ale menej sa do nej zmestí krieda, preto treba oškrabovaný materiál častejšie vymieňať.

V poslednom čase sa objavujú aj vrstvené laminované špičky, ktoré pozostávajú z niekoľkých tenkých vrstiev kože zlepených dohromady. Tovar je vyšší ako jeho tradičné náprotivky, ale je menej náchylný na stratu tvaru a sploštenie, ale po dlhšom používaní niekdy dochádza k oddeleniu jednotlivých vrstiev.

Pri lacnejších jednodielnych typoch tága sa používa už hotová kožená špička, ktorá sa na koniec tága pripevní buď skrutkovacím závitom alebo plastovou koncovkou.

Ich výhodou je nízka cena a ľahká vymeniteľnosť, hotovú špičku tága nie je potrebné tvarovať ani leštiť. Nevýhodou je nižšia miera presnosti, nakoľko koža použitá na takýchto koncoch nie je väčšinou najkvalitnejšia, jej povrch a tvrdosť nie sú vždy ideálne, ale vo všeobecnosti sú vhodné pre hobby hráčov.

Na kvalitných tágach treba kožu nalepiť na koniec tága a upraviť do príslušného tvaru špeciálnymi nástrojmi. Nevýhodou riešenia je potreba odborných zručností a času.

 


Profesionálne kože na tága

Pre hobby hráčov alebo v prípade tág používaných v zábavných podnikoch je vhodné zakúpiť tágo so skrutkovacou koženou špičkou, pretože sa dá jednoducho vymeniť. Verzia nalepená na plastovú kosticu a upevnená lisovaním je podľa mnohých menej šťastnou voľbou.

Čo sa týka tvrdosti kože, oplatí sa zvoliť strednú cestu, teda použiť kožu so strednou tvrdosťou, čo je dobrý kompromis z hľadiska presnosti a odolnosti.

Ak ale zvyčajne robíte jemné údery, môžete vyskúšať aj mäkší hrot, aj keď v tomto prípade silné údery (napr. rozrážanie) by sa mali vykonať pomocou tága s tvrdou špičkou.

Profesionálni alebo náročnejší hobby hráči si určite kupujú lepenú, kvalitnú koženú špičku. Je pravda, že ich výmena, nasadzovanie a brúsenie do tvaru sú o niečo zložitejšie, no presné hranie nám našu snahu viac než kompenzuje a aj to,že správne náradie na prevádzku zoženiete lacno.

Ktoré tágo by sme si teda mali vybrať?

Je jasné, že musíme zvoliť správny typ pre daný typ hry (pool, snooker, karambol).

Ak sme hobby hráči a nechceme si so sebou brať tágo a hrať inde, tak si pokojne kúpte jednodielne typy. Ak je jediným cieľom, aby rodina a priatelia strávili spolu príjemný večer pri biliardovom stole, potom môžeme zvoliť kategóriu 15-25 eur.

Ak nemáme dostatok miesta na použitie tága normálnej dĺžky, 120-125 cm tága sú stále použiteľné a nezhoršia zážitok z hry menej ako výber menšieho stola a použitie dlhších tág.

Ak máme v tomto zaujímavom športe vážnejšie ciele, alebo sa chceme len naučiť hrať „profesionálne“, potom je lepšie kúpiť dvojdielne, kvalitné tága. To platí aj vtedy, ak si chceme zobrať svoje obľúbené tágo, aby sme predviedli svoje biliardové schopnosti inde.

Nezabúdajme však, že veľmi drahé typy toho nemusia „vedieť“ oveľa viac, zvýšenie ceny možno vysvetliť predovšetkým dekoráciou a spracovaním povrchu a použitím exkluzívnych materiálov.