Vývoj pool biliardu

Vývoj pool biliardu

Pool biliard vznikol v Amerike. Prisťahovalci priniesli do svojej novej vlasti rôzne verzie biliardu, ktoré už boli v Európe dosť rozšírené, a tieto verzie sa prispôsobili potrebám miestnych obyvateľov. Jedným z výsledkov tohto procesu je aj dnes známy pool.

 

Rozšírenie biliardu na americkom kontinente

Nie je presne známe, kedy sa prvý biliardový stôl dostal do Nového sveta, ale najpravdepodobnejšie ho priniesli holandskí alebo anglickí osadníci niekedy v 17. storočí. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1709 z Virgínie.

Biliardový salón v Carrolltone (1876)

V priebehu 18. storočia sa biliard stal veľmi populárnym v zámorí, a preto viaceré nábytkárske spoločnosti začali vyrábať biliardové stoly. Tieto stoly boli kvalitné, ale stále sa vyrábali v malých sériách. Vysoká cena spôsobila, že len bohatší ľudia si mohli dovoliť kúpiť si vlastný biliardový stôl, ale bežní ľudia sa čoraz častejšie stretávali s hrou na verejných miestach. V roku 1824 bolo v New Yorku k dispozícii približne dve desiatky biliardových stolov v salónoch, hoteloch a kaviarňach. Do roku 1850 sa tento počet zvýšil na 60.

 

Pôsobenie Michaela Phelana

Michaela Phelan

Explozívne rozšírenie biliardu v Amerike bolo do značnej miery zásluhou írskeho prisťahovalca Michaela Phelana, ktorý sa neskôr stal známym ako otec amerického biliardu.

Phelan bol nielen profesionálnym biliardovým hráčom, ale písal aj novinové články a reportáže o biliarde a ako vývojár a vynálezca mal veľký vplyv na pravidlá hry a stanovenie štandardov hry. Jeho zásluhou je aj forma mantinelov na dnešných pool biliardových stoloch a objavenie sa 18 zameriavacích bodov na hornom okraji stola, známych ako „diamanty“. V roku 1850 vydal knihu o biliarde, ktorá bola prvým takýmto vydaním v Amerike.

Jeho firma, Phelan & Collender, sa venovala výrobe biliardových stolov. Táto spoločnosť sa v roku 1884 spojila s dovtedajším hlavným konkurentom, firmou J. M. Brunswick & Balke, čím vznikla Brunswick-Balke-Collender, ktorá až do polovice 20. storočia držala prísnu kontrolu nad vývojom tohto športu.

 

Vývoj herných variácií

Do 70. rokov 19. storočia bola najpopulárnejšou americkou hrou Štvorguľový biliard (Four-Ball), ktorý bol vylepšenou verziou vtedajšieho anglického biliardu. Hralo sa na veľkom stole o veľkosti 12 stôp so štyrmi guľami, z ktorých dve boli biele a dve červené. Na stole boli štyri otvory. Body bolo možné získať, ak sa podarilo dostať bielu guľu do diery, alebo ak sa vytvorila karambol, teda ak sa biela guľa zrazila s dvoma alebo tromi ďalšími. Koncom desaťročia sa objavili a stali sa populárnymi dve varianty Štvorguľového biliardu.

V jednej hre boli len tri biliardové gule na stole bez dier. Toto bolo známe ako „Straight-Rail“, kde sa body získavali zrážkou gulí. Táto hra sa veľmi podobala na karambol biliard.

 

Elegantná biliardová miestnosť v Springfielde (1874)

Druhým potomkom hry štvorguľového biliard bol pätnásťguľový pool, ktorý sa považuje za predchodcu moderného pool biliardu.

 

Pôvod slova pool (stávka):

V 19. storočí boli stávkové miestnosti na dostihy, známe ako „poolroomy“, jedným z dôležitých miest spoločenského života: ľudia tam uzatvárali stávky na aktuálne preteky. Počas prestávok medzi pretekmi chceli nejako zabiť čas. V stávkových miestnostiach preto existovali rôzne možnosti zábavy. Nielen biliard, ale napríklad aj kartové hry, ako poker. Z nejakého dôvodu sa práve biliard stal hrou, ktorú ľudová reč spájala s názvom stávkových miestností. Tak vznikol názov pool biliard.

V pätnásťguľovom poole bolo 15 očíslovaných a jedna biela guľa. Ak hráč dostal guľu do diery, získal bod podľa čísla tejto gule. Celkový počet bodov bol 120 a ak jedna strana získala 61 bodov, vyhrala. Táto variácia hry, známa aj ako „61 pool“, bola hraná na prvom americkom poolovom šampionáte v roku 1878. Neskôr sa pravidlá hry zmenili. Už nezáležalo na číslach gúľ, ale iba na ich množstve.

Neskôr sa objavil pool 14+1, ktorý vytlačil pätnásťguľový pool z turnajov. V tejto hre mohol hráč, ktorý dostal poslednú guľu do diery, začať ďalšiu hru, pričom body sa neprenášali, ale zostávali a prenášali sa z hry do hry.

Pool osmička (dnes najznámejšia hra v Strednej Európe) vznikol na začiatku 20. storočia. Pool deviatka sa objavil okolo roku 1920.

 

História amerického biliardu od prelomu storočí po súčasnosť

Biliardový stôl v Bielom dome (1928)

V Amerike sa od roku 1878 do polovice 20. storočia takmer každoročne konali biliardové šampionáty, ktoré mali veľkú publicitu. Obrázky hráčov sa dokonca objavovali aj na cigaretových krabičkách. Význam biliardu dokazuje aj to, že počas občianskej vojny sa konali turnaje, ktoré často dostávali väčšiu publicitu ako samotné udalosti vojny.

Do 30. rokov 20. storočia si pool a karambolové hry delili rovnakú popularitu, no následne sa do popredia dostal pool biliard, ktorý bol počas druhej svetovej vojny obľúbenou zábavou medzi vojakmi. Profesionálni hráči cestovali po vojenských táboroch a svojimi vystúpeniami bavili ľudí.

Po vojne však nastal vážny úpadok. Muži, ktorí sa po vojne vrátili domov, sa sústredili na budovanie domovov a kariér. Príjemné popoludňajšie aktivity pri biliardovom stole sa stali minulosťou. Biliardové salóny sa postupne zatvárali a do konca 50. rokov 20. storočia sa zdalo, že biliard navždy zmizne z ľudského života.

To, že sa tak nestalo, je do veľkej miery vďaka kinematografii. V roku 1961 bol uvedený film The Hustler (Podfukár) s Paulom Newmanom v hlavnej úlohe, ktorý rozprával príbeh problémového poolového hráča.

The Hustler (1961)

Účinok bol okamžitý. Čoskoro sa otvorili biliardové salóny a v druhej polovici 60. rokov začal biliard ožívať, avšak spoločenské problémy, vojna vo Vietname a popularita vonkajších športov opäť spôsobili úpadok tohto športu.

V roku 1986 bol uvedený veľmi úspešný pokračovanie filmu s názvom The Colour of Money (Farba peňazí) v réžii Martina Scorseseho.

Popri Paulovi Newmanovi dostal hlavnú rolu mladý, nádejný herec Tom Cruise. Postava, ktorú stvárnil, urobila biliard atraktívnym aj pre mladšiu generáciu, ku ktorej sa už viazala nová životná filozofia.

Čoskoro sa otvorili vkusné zábavné miesta, nočné kluby a salóny, kde si ľudia mohli v príjemnom prostredí zahrať biliard na kvalitných stoloch s kvalitným vybavením. Biliard sa stal jednou z možných foriem spoločenského života a opäť si získal mnoho priaznivcov.

Na konci 20. storočia sa americký životný štýl, ktorého súčasťou bol aj pool biliard, vďaka televízii a kinematografii stal obľúbeným medzi miliónmi ľudí na celom svete.